"Najlepszy" to historia o niezwykłej, ponad czternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu.
Jerzy Górski to bohater książki "Najlepszy". Rocznik 1954. Prezes Centrum Sportowego „Głogowski Triathlon”, organizator imprez triathlonowych i biegowych (m.in. Sławskiego Festiwalu Triathlonu i Crossu Straceńców). Były członek Polskiego Związku Triathlonu. Historia Jerzego zaczyna się w 1969 roku, kiedy po raz pierwszy, jako 15-latek, sięga po narkotyki. Tkwi w uzależnieniu 14 lat. Pod wpływem Marka Kotańskiego trafia do Monaru, gdzie leczy się 2 lata, i gdzie rozpoczyna przygodę z triathlonem. 6 lat treningu sportowego doprowadziły go do wygrania prestiżowych zawodów Double Ironman w Huntsville w Alabamie (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy ukończył również morderczy bieg na 100 mil - The Western States 100-Mile Endurance Run w Kalifornii (1990) oraz trzydniowe zawody Ultraman na Hawajach (1995). W 1990 roku otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Jego życiorys zainspirował twórców filmowych. W 2017 roku wszedł do kin film fabularny inspirowany życiorysem Jerzego Górskiego pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą".

Najważniejsze osiągnięcia sportowe

Double Ironman Triathlon Huntsville (USA) 1990 r.
Double Ironman Triathlon Huntsville (USA) 1990 r.
Zwycięzca prestiżowego Double Ironman
Western States Endurance Run (100 mil w jeden dzień)
Western States Endurance Run (100 mil w jeden dzień)
Brązowa klamra za ukończenie biegu w czasie: 28 godzin, 5 minut i 22 sekund 142. miejsce
Ultraman, Big Island (Hawaje)
Ultraman, Big Island (Hawaje)
Ukończenie najtrudniejszego triathlonowego wyzwania na największej hawajskiej wyspie. Pierwszy dzień: 10km swim + 145km bike Drugi dzień: 276km bike Trzeci dzień: 84,4km run Czas na mecie: 31h 43 min 32 sek.
Wyróżnienia i odznaczenia
W 1990 roku Jerzy Górski otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. W 1996 roku otrzymał tytuł Olimpionika przyznawany przez Przegląd Sportowy i Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki. W 2012 roku Polski Komitet Olimpijski wyróżnił Jerzego Górskiego za „całokształt dokonań sportowych w triathlonie, uwieńczonych wieloma nagrodami, ze szczególnym uwzględnieniem powrotu, po przejściach, do aktywnego życia – w tym sportowego – i promocji wartości czystej gry w sporcie w trudnych środowiskach".
Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze.
Najlepszy to historia o niezwykłej, ponad czternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a jednocześnie legenda polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami. Jego życie to gotowy scenariusz na kilka książek. Sięgnij jednak po tę jedyną, którą autoryzował, i poczuj, jak to jest piąć się na sam szczyt tylko dzięki własnej determinacji i pomocy przyjaciół.